Kvalita diamantu

Co ji určuje a jak poznám kvalitní diamant?

Přemýšlíte o nákupu prstenu nebo náušnice s diamantem? Určitě chcete vědět, co za své peníze dostanete. Ale jaká je garance opravdu kvalitního kamene, když sami diamantům nerozumíte? Zde se vám všechny důležité parametry pokusíme stručně a co nejpřesněji popsat.

Hodnota a kvalita diamantu závisí na jeho váze, čistotě, barvě a brusu. Možná jste slyšeli o čtyřech diamantových C. 4C označují právě tyto základní vlastnosti (váhu – carat, čistotu – clarity, barvu – colour a brus – cut).

Váha diamantu

U váhy je to snadné – je vyjádřena v karátech (ct) přičemž 1 karát = 0,2 gramu. Takže například u prstenu z bílého zlata s 0,5 karátovým briliantem najdete odpovídající váhu kamene – 0,1 gramu.

Velikosti briliantů

 

Barva diamantu

Zcela čistý diamant složený 100% pouze z uhlíku je bezbarvý. Takový je však pouze teoreticky, téměř vždy obsahuje určitý stupeň barevné nečistoty. Ta je způsobena stopami dusíku, boru, vodíku a dalších prvků. Barva diamantů se hodnotí na stupnici od D (bezbarvý) po Z (zřetelně žlutý nebo nahnědlý).

Čím je v kameni méně nečistot, tedy čím více je kámen bezbarvý, tím je cennější.

Ve zlatnictví Rýdl standardně osazujeme šperky kameny s kvalitou G – velmi bílá. Do zásnubních prstenů s diamantem pak často fasujeme i kameny v barvách D, E, F, tedy ty s úplně nejkvalitnější barvou. Volba je zcela na vás.

Ne vždy je ale barva na škodu. Třída diamantů Fancy diamonds nabízí barevné diamanty zcela záměrně. Takže pokud toužíte po zásnubním prstenu třeba s modrým nebo růžovým diamantem, je to možné.

Čistota diamantu

Nečistotě v kameni se mezi šperkaři říká inkluze. Čím méně a čím menší inkluze v kameni jsou, tím je diamant kvalitnější. Důležitá je i barva a poloha nečistot, i to ovlivňuje jejich viditelnost. Nejvyšší stupeň čistoty se nazývá LC – loupe clean. Tedy kámen, který je i pod lupou čistý.

- Kámen LC je uvnitř zcela čistý a případné malé inkluze jsou pouze na povrchu.

- VVS 1 a 2 a VS 1 a 2 jsou kameny s velmi-velmi malými a velmi malými inkluzemi, které jsou obtížně rozpoznatelné i při zvetšení lupou 10x. Pro představu, při této kvalitě jsou inkluze tak malé, že si jich ani zkušený hodnotitel pod lupou nevšimne, pokud s kamenem nehýbe ze strany na stranu.

- SI 1 a 2 jsou kameny s inkluzemi, které už jsou při 10x zvetšení pod lupou viditelné. Pro běžného zákazníka jsou to však kameny s nejlepším poměrem mezi kvalitou a cenou. Prsten s diamantem kvality S1 a S2 najdete u zlatníků nejčastěji.

- Kameny s čistotou P1 – P3 už jsou kameny, kde jsou inkluze viditelné pouhým okem

Standardní čistota kamenů v našich špercích je v kvalitě SI1, u zásnubních prstenů může být kvalita vyšší - VS1 až VVS1. Je jen na vás, jak kvalitní a čistý kámen si vyberete.

Brus diamantu

Kromě kvality kamene je důležitá i kvalita jeho zpracování. Zde jsou sledovanými parametry brus (cut grade), leštění (polish) a symetrie (symmetry). Stupnice kvality diamantu se u zpracování pohybuje v úrovni good – very good – excellent u každého z parametrů.

Zákazníkům zlatnictví Rýdl nabízíme diamanty v minimální kvalitě 3x very good. Na přání lze zajistit samozřejmě i 3x excellent. V takových případech může být diamant dražší.

Nejčastějším typem brusu je Briliant – kulatý briliantový brus s 57 facetami (broušenými ploškami). Další typy brusu jsou například princess, kapka, markýza, ovál a další. Právě prsten s briliantem je nejoblíbenějším diamantovým šperkem a i v našem zlatnictví tvoří prsteny s brilianty velkou část nabídky.

Fluorescence diamantu

Fluorescence je trochu specifickým parametrem. Při běžném nošení ji totiž nepoznáte, projeví se pouze pod ultrafialovým světlem. Fluorescentní kámen se pod ním zabarví do modra, což je bráno jako vada. Ideální je nulové zabarvení – None.

Certifikát diamantu

Ke každému šperku z naší nabídky, který je osazen diamanty, obdržíte certifikát pravosti. Certifikát garantuje velikost diamantu v karátech, kvalitu – čistotu, barvu a brus kamene. Tyto certifikáty vystavuje náš dodavatel diamantů – diplomovaný gemolog.

U větších kamenů nad 0,30 ct vždy obdržíte i mezinárodní certifikát renomovaných gemologických laboratoří GIA (Gemologi Institute of America), HRD (Antwerp World Diamond Centre) či IGI (International Gemological Institute).